Ivo Dvořák
S ambicí umělecky zaznamenávat viděné vzal kameru poprvé vážněji do ruky v roce 2001. Od té doby mu fotografický objektiv postupně přirostl k tělu a fotografie se mu stala vizuálním slovem pro sdílení svého pohledu.

Ostrost svého fotografického vidění, následnou postprodukci i nové přístupy současného vizuálního umění pak získával a zdokonaloval studiem v brněnském Institutu tvůrčí fotografie – Photogenia.

V rámci Institutu také prezentoval na společných veřejných výstavách své ročníkové a závěrečné práce – v tematicky zaměřených cyklech: „Město/City“ - minimalistická transpozice města s geometrickým akcentem (Brno, výstavní prostory bývalé káznice na Cejlu, 2011); „Subjekt“ - zdůraznění obnažené lidské existence (Brno, 2011)-; „Profese“ - současná podoba života kněze(Brno, Univerzitní kampus, 2012). "Odhodlání" - ze života sportovce (Brno, Zbrojovka, 2013)

Ačkoli sice vyměnil původní fotografický film a temnou komoru za současné prostředky, přesto jej onen až hmatatelný kontakt s fotografickým mediem silně ovlivnil. Není však odpůrcem moderní technologie – naopak, je si vědom některých jejích specifických předností. Jako výsledek jsou pak moderně zpracované černobílé fotografie.

Vedle svého zájmu o fotografii uměleckou, začal se již při studiu, které jej k tomu také odborně disponovalo, uplatňovat i v oblasti fotografie komerční. Vedle práce pro jednotlivce (portrétní, ateliérová, příležitostní fotografie apod.) se věnuje zvl. spolupráci s reklamními a komunikačními agenturami – od drobnějších (produktová fotografie, kalendáře aj.) až po rozsáhlejší specifické projekty (zvl. reportážního charakteru). Jako člen týmu Josefa Zimovčáka se staral o reportážní propagaci jeho sportovně-charitativní účasti na Tour de France 2013 a Giro d'Italia 2014 (ve spolupráci s Českou televizí); práci na podobných projektech prezentoval např. v brněnském obchodním centru Vaňkova (2012) či v pražské kavárně Adria (2012). V minulých letech také pracoval na reportáži např. pro fotbalistu Pavla Nedvěda. Jakýmsi průnikem obou sfér - umělecké i propagační fotografie - je pak spolupráce s brněnským divadlem Husa na Provázku, Divadlem U stolu (CED) a Švandovo divadlo na Smíchově.

Autor žije v Brně.

výstavy:

Město/City - Brno, káznice Cejl 2011 (společná)

Profese - Brno, univerzitní kampus 2012 (společná)

Na kole dětem - Brno, obchodní centrum Vaňkovka 2012

Na kole dětem- Praha, kavárna Adria 2012

Odhodlání - Brno, zbrojovka 2013 (společná)

Portréty - Brno, festival F! 2015 (společná)

Scala vs. kino - Brno, kino Scala 2017

RAAM - Frenštát pod Radhoštěm, Městské kulturní středisko 2018

RAAM - Ostrava, Dům kultury 2018

ČESKÁ DIVADELNÍ FOTOGRAFIE - Praha, Obecní dům 2018 (společná)

fotografie v knihách:

Venkovské stavby 2011 - Ing. Jan Kruml, autor. arch.  (titulní strana obálky)

Člověk ve světle slova. DIVADLO U STOLU 1989–2016 - Slámová Bartošová, Kateřina a kol. (fotografie z inscenací)

Moje cesta - MVDr. Jan Bicek 

GIRO 100 - Jan Vlášek 

Překrásný příběh 1999-2019Lucie Němečková; Vladimír Morávek; Divadlo Husa na provázku. (fotografie z inscenací, aj.)

Drama před objektivem - Jiří Kráčalík (fotografie z RAAM)